طلا رنگی مانند طلای زرد طلای سفید طلای رزگلد
Share on whatsapp
انتشار مقالات در واتس اپ
Share on pinterest
انتشار مقالات در پینترست

معرفی انواع مختلف طلا و طلا رنگی

انواع مختلف طلا و رنگ هایشان

همانطور که می دانید و در اغلب طلا فروشی ها دیده اید رنگ رایج طلا، زرد است. اما امروزه طلا در رنگ های مختلفی عرضه می شود که بخشی از رنگ آن به خلاقیت تولید کنندگان بستگی دارد. در بخش زیر انواع رنگ طلا و ترکیب آلیاژ ها را توضیح داده ایم اما بهتر است بدانید که طلا رنگی به اندازه طلای زرد با ارزش است و با طلای زرد رنگ تفاوت قیمت آنچنانی ندارند.

انواع طلا رنگی، طلا زرد ،طلا سفید ،طلا رزگلد ،طلا طوسی

 

• طلای زرد (Yellow gold)

رایج ترین طلایی که مشاهده می کنید و در جواهر سازی از آن استفاده بیشتری میشود، طلای زرد رنگ است. نکته جالب این است:
با اینکه طلای زرد رنگ همرنگ خود فلز طلا می باشد اما خلوص این دو با هم برابر نیست. طلای خالصی که در طبیعت وجود دارد نرم است و چکش خوار نیست. بنابراین برای جواهرسازی گزینه مناسبی به شمار نمی رود. به همین دلیل است که حتی خود فلز طلا را با دیگر فلزات ترکیب می کنند تا درجه سختی آن کمی تغییر یابد و قابل استفاده در جواهرسازی باشد.

شاید این سوال پیشش بیاید که میزان خلوص طلای زرد چگونه مشخص می شود؟
میزان خلوص طلایی که در فروشگاه ها مشاهده می کنید را می توان از طریق عیارسنجی تعیین کرد. هرچه عیار طلا بالاتر باشد نشان دهنده این است که طلا خالص تر است و درجه سختی آن کمتر است. در واقع طلاهای کم عیار سفت و پایدار اند اما خلوص آنها کمتر است.

• طلای سفید (White gold)

پس از طلای زرد، می رسیم به آشنایی با طلا سفید که از انواع مختلف طلا و رایج ترین آلیاژی است که در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه از طلای زرد به طلای رنگ سفید رسید باید طلا را با فلزاتی همچون نیکل و پالادیم آلیاژ کرد. این ترکیب همچنان سایه ای از رنگ زرد طلا در خود دارد. برای اینکه طلا کاملا سفید و درخشنده باشد، یک لایه رودیم روی آن می کشند.
برخی از افراد به نیکل حساسیت دارند. به همین دلیل به جای نیکل از پالادیم و از فلزات گروه پلاتین استفاده می شود. پلاتین گران تر از نیکل است اما نکته مثبت این است که درصد ایجاد واکنش آلرژیک آن کمتر است.
اگر در ترکیبات طلای سفید از پالادیم استفاده شود، دیگر نیازی به روکش کردن رودیم نیست. فلز پالادیم رنگی خاکستری به ترکیب می دهد که زردی طلا پوشانده می شود.
ترکیبات طلای سفید متنوع هستند. گاهی از ترکیب طلا با نیکل، مس و روی طلای سفید رنگ ایجاد می شود. این فلزات رنگ سفید به طلا می دهد. قیمت طلای سفید و زرد تفاوتی باهم ندارد این نکته را در هنگام خرید به یاد داشته باشید.

برای اطلاع از آخرین تخفیفات ما را در اینستاگرام دنبال نمایید

• طلای رزگلد (Rose Gold)

طلای رُزگُلد رنگی صورتی مانند دارد. این نوع طلا از ترکیب فلز طلا با مس ایجاد می شود و رنگی بسیار ملیح و زیبا ایجاد می کند. طبیعتا هرچه میزان مس بیشتر باشد رنگ رزگلد و صورتی مانند آن بیشتر خواهد بود.
امروزه این نوع طلا طرفدار بسیاری دارد که با نام طلای قرمز هم شناخته می شود. البته به میزان مس بستگی دارد که اگر مس کمتری داشته باشد، صورتی رنگ خواهد بود.
رزگلد نسبت به طلاهای زرد و سفید بسیار مدرن تر و امروزی تر است. ترکیب این نوع طلا با سنگ های قیمتی نیز بسیار درخشان و باشکوه خواهد بود. قیمت طلای رزگلد با زرد و سفید تفاوتی ندارد. برای دانستن تاریخچه و جایگاه طلای رزگلد در صنعت مد و زیبایی و طلا و جواهرات کلیک کنید

• طلای سیاه (Black gold)

طلای سیاه رنگ طلایی است که برای تغییر رنگ و استحکام بخشیدن به آن، از یک لایه روکش فلز روتنیوم(ruthenium) استفاده می کنند.
البته فلز طلا را با شیوه های مختلفی می توان سیاه رنگ کرد. برای مثال استفاده از روکش رودیم سیاه موجب سیاه شدن این فلز می شود.
یکی دیگر از روش ها این است که فلز طلا را تحت تاثیر واکنش هایی شیمیایی گوناگون سیاه رنگ کنند. روش دیگر این است که فلزاتی همچون مس، کبالت، تیتانیوم یا آهن را با حرارت دادن و اکسید کردن به رنگ سیاه تبدیل کرد. همچنین روش دیگر برای ساخت طلای سیاه، اکسیداسیون فلز و سپس اضافه کردن یک زنگار یا پاتینا به فلز است.
همانطور که مشاهده کردید روش هایی بسیار جالب و متنوع برای ایجاد طلای سیاه وجود دارد. طلای سیاه رنگ نیز از انواع مختلف طلا است.

• طلای طوسی (Grey gold)

رنگ طلای طوسی از ترکیب طلا و پالادیوم حاصل می شود. می توان رنگ طوسی دلخواه را در این نوع طلا به دست آورد کافیست که میزان پالادیم را کم یا زیاد کنید. البته این ترکیب هزینه زیادی در بر دارد. برای مقرون به صرفه بودن این ترکیبات می توان به جای پالادیم از نقره، منگنز و مس استفاده کرد.

خرید طلای طوسی رنگ از طلاسازی و طلافروشی تهران- جمهوری

• طلای سبز (Green gold)

برخلاف تصور برخی که فکر می کنند در ساخت طلای سبز از مس استفاده می شود؛ باید بدانید که طلای سبز از ترکیب نقره و طلا بدست می آید. طلای سبز رنگ از دیگر انواع طلا غیر معمول تر به نظر می رسد و به تنهایی در ساخت جواهرات به کار نمی رود. بلکه برای طرح زدن و تکمیل جواهرات از آن استفاده می شود.
در موارد محدود از کادمیوم نیز استفاده می شود تا رنگ سبز طلا ایجاد شود. رنگ سبز طلای سبز شدید نیست و در واقع سایه ای از رنگ سبز در آن وجود دارد که در کنار طلای زرد ترکیب زیبایی ایجاد می کند. استفاده از طلای سبز برای حلقه ازدواج از نمونه های کاربرد این طلای دوست داشتنی است.
همانطور که میدانید نقره به مرور زمان تیره می شود و طلای سبزی که در ترکیب خود نقره داشته باشد نیز به مرور زمان تیره خواهد شد.

خرید طلای سبز رنگ از طلاسازی و طلافروشی تهران- جمهوری

 

رنگ های فانتزی این فلز دوست داشتنی

• طلای بنفش (Purple gold)

بنفش جزو رنگ های بسیار دوست داشتنی است که بدون شک در بین خانمها و برای طلا نیز طرفداران بسیاری خواهد داشت.
برای ایجاد رنگ بنفش در طلا باید آلومینیوم، ایندیوم و طلای خالص با درصد (۷۸٫۴۹٪ طلا و بقیه آلومینیم) را با هم ترکیب کرد. به دلیل ترکیبات موجود در این نوع طلا، مقاومت آن کم است و ممکن است که به راحتی بشکند بنابراین به مراقبت نیاز دارد. به دلیل استحکام کم طلای بنفش معمولا این نوع همچون طلای سبز برای تکمیل طرح های پیچ در پیچ دیگر انواع طلا به کار می رود و استفاده از آن به تنهایی متداول نیست.
طلای بنفش از دیگر انواع طلا فانتزی تر است و هنوز به درستی شناخته نشده و استفاده از آن رایج نیست. به همین دلیل در طلافروشی های محدودی یافت می شود. البته اگر به این نوع طلا علاقه مند هستید می توانید آن را به صورت سفارشی از فروشگاه های آنلاین معتبر دریافت کنید.
این محصول بنفش معمولا در ساخت حلقه، پلاک ،گردنبند، دستبند، سنجاق سینه و در کنار طلا با رنگهایی دیگر به کار می رود.

خرید طلای بنفش رنگ از طلاسازی و طلافروشی تهران- جمهوری

• طلای آبی (Blue gold)

رنگ آبی طلا از ترکیب طلای خالص با ایندیوم با نسبت (۴۶٫۱۷٪ طلا و ۵۳٫۸۳٪ ایندیم) به دست می آید. از دیگر روش ها این است که آهن و رودیوم را با طلای خالص ترکیب کرد تا همین رنگ آبی حاصل شود. در ادامه باید این آلیاژ را حرارت دهند تا اکسید شده و لایه ای آبی رنگ ایجاد شود. این نوع نیز همچون مدل بنفش مقاومت زیادی ندارد و معمولا در کنار طلاهای دیگر به کار می رود.

 

ارزش انواع مختلف طلا این فلز ارزشمند

همانطور که گفته شد رنگ طلا هیچ تاثیری در ارزش و قیمت طلا ندارد بلکه عیار طلا است که ارزش گذاری می کند.
برای مثال طلای بنفش 18 عیار و طلای زرد 18 عیار قیمت یکسانی دارند. و طلای سفید رنگ با قیمت طلای زرد فروخته می شود و عیار آنها است که مشخص کنند خلوص و قیمت طلا است.

نکاتی درباره طلا رنگی

رنگ های مختلف طلا با شیوه های گوناگون آلیاژی، میان فلزی و سطوح کار شده مانند لایه های اکسید ساخته می شود. در جواهر سازی برای مقاومت بیشتر طلا از افزودن فلزات دیگر استفاده می کنند تا مقاومت و درجه سختی بالاتری به دست آورند.
رنگ طلای خالص زرد و مایل به قرمز است که خوشبختانه با ترکیب طلای خالص با دیگر فلزات می توان طلاهای رنگی و بسیار زیبایی ساخت.
در زبان عامیانه به پلاتین نیز طلای سفید گفته می شود. اما در حقیقت پلاتین فلزی مستقل از طلا است. همچنین در مقایسه با طلا مقاوم تر، کمیاب تر و رنگی درخشان تر از طلای سفید دارد.

شما میتوانید انواع مختلفی از طلاهای رنگی مانند طلاسفید طلازرد طلارزگلد و… را دقیقا با همان مدلی که مورد پسندتان است به کارگاه طلاسازی و طلافروشی آپر در تهران واقع در جمهوری سفارش دهید و با خیالیآسوده فقط از آن لذت ببرید . شما می توانید انواع نمونه کارهای ما را به صورت حضوری و یا اینترنتی در وبسایت و یا اینستاگرام طلا آپر ببینید.

 

  @uperjewelry

09125228353

  02166713229

 

آشنایی با طلا سفید

مطالعه این مقاله برای تکمیل دانسته های شما مفید است

آشنایی با طلا سفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on whatsapp
انتشار مقالات در واتس اپ
Share on pinterest
انتشار مقالات در پینترست

آخرین مطالب

فرق طلا و جواهر
انواع دستبند طلا زنانه را بشناسید
معرفی انواع مختلف طلا و طلا رنگی
خرید اینترنتی طلا-راهنمای جامع آپدیت 1401
جواهر و طلا مدل قلب چه نمادی است؟
آشنایی با طلا سفید